Opieka nad zwierzętami. Obowiązki właściciela.

W dzisiejszym świecie bardzo wiele osób decyduje się na to, aby przygarnąć do siebie jakieś zwierzę. Najczęściej są to psy – dlatego, że powszechnie uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Pamiętać jednak trzeba, że nie jest to zabawka i trzeba się nim opiekować już zawsze. Nie można go po prostu oddać jak się znudzi. Jest to duży obowiązek, który nie powinien być w żaden sposób bagatelizowany. W przeciwnym razie może dojść do tego, że taki pies będzie się u nas męczył i będzie zaniedbany. Nie można do tego dopuścić. Zwłaszcza wtedy, gdy ma on jakieś dolegliwości zdrowotne. Wiele osób porzuca swoje zwierzęta wtedy, gdy zaczynają one chorować. Wtedy trafiają do schroniska, gdzie mają znacznie gorsze warunki do tego, aby odzyskiwać sprawność i wyzdrowieć.

Pies przyjaciel

Takie postępowanie jest bestialskie i nieludzkie. Nie można w ten sposób postępować z żyjącym zwierzęciem. On również ma uczucia. Przywiązuje się on do swojej nowej rodziny i jest im w każdym calu oddany. Psy niczego nie udają i jeżeli się cieszą na nasz widok to faktycznie się stęskniły. Jest to jedno z niewielu szczerych uczuć, które okazywane są nam na co dzień. Żyjemy w czasach, gdy emocje są okazywane również w celu osiągnięcia jakichś korzyści i nigdy nie możemy być pewni intencji naszego rozmówcy. W przypadku zwierząt jest całkiem inaczej. Psy cierpią z powodu tych samych chorób co człowiek. Najczęściej są to mało poważne schorzenia, ale zdarzają się również takie, które zagrażają nawet ich życiu. Wtedy konieczne jest odwiedzenie lekarza jakim jest chociażby weterynarz psie pole. Będzie on potrafił zdiagnozować naszego podopiecznego i rozpocząć jakieś leczenie. Pozwoli to na odzyskanie sprawności przez takiego psa. Nie zawsze jest to jednak szybka sprawa – zwierzęta również muszą być hospitalizowane i poddawane różnym zabiegom i operacjom. Możliwe są także terapie przy wykorzystaniu lekarstw, ale wszystko zależne jest od konkretnej choroby.

Psy wymagają stałej opieki! /sxc.hu

Psy wymagają stałej opieki! /sxc.hu

W zdrowiu i chorobie…

Wiele osób decyduje się na oddanie chorego zwierzęcia z powodów finansowych. Wszystkie zabiegi są płatnie i nie ma możliwości uzyskania darmowej opieki zdrowotnej. Często takie leczenie wymaga od nas stałych wpłat na konto takiego lekarza. Kosztowne są również lekarstwa – niektóre z nich muszą być stosowane do końca życia. Czasem choroby są na tyle poważne, że zwierze traci sprawność. Konieczne jest wyprowadzanie go na spacery i noszenie na ramionach – niekiedy są tak słabe, że nie mogą się same poruszać. Może się zdarzać tak, że nie będą kontrolowały swoich potrzeb fizjologicznych i zaczną nam brudzić dom. Z tym wszystkim trzeba się liczyć przed kupieniem psa. Każda odpowiedzialna osoba powinna zdawać sobie sprawę, że może wystąpić taka sytuacja.

Tagged with:     , ,

Informacje o użytkowniku


Swoich sił w blogowaniu próbuje od kilku lat. Z wykształcenia jestem inżynierem. Fascynują mnie dzikie zwierzęta oraz komputery.

Warto zobaczyć również następujące wpisy

1 komentarz

  1. Edmund von Zinberfinch

    W Niemczech nie ma takich problem ze zwierzętami. Każde mają swojego pana. Nie ma z tym problem najmniejszy. Wszystko jest sehr gut!

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


6 − 1 =