Zagrożenia w szkole. Obciążenia psychiczne i stres.

Osoby, które znajdują się w wieku szkolnym są szczególnie narażone na wpływy rówieśników. Przy tym pamiętać należy, że psychika takiego dziecka jest bardzo podatna na różnego rodzaju sugestie. Niektóre sytuacje mogą więc wpływać na nie zupełnie inaczej, niż zareagowałyby osoby dorosłe. Jest to normalne, dlatego nie należy się dziwić, że w nieodpowiednim towarzystwie dziecko może stać się agresywne i sprawiać pewne kłopoty wychowawcze. Może zdarzyć się też przeciwnie – dziecko zamknie się w sobie i nie będzie chciało rozmawiać z nikim. Tak się dzieje przeważnie wtedy, gdy rówieśnicy znęcają się na dzieckiem lub zwyczajnie mu dokuczają. Takie informacje bardzo trudno jest wyciągnąć od pociechy, ponieważ przeważnie wstydzi się mówić o takich rzeczach i woli to zachować tylko dla siebie. Nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ rodzice bardzo często pozostają bezbronni i w żaden sposób nie mogą zareagować.

Problemy w szkole…

Psychika młodego człowieka jest bardzo delikatna i bardzo łatwo można wyrządzić krzywdy, które zostają tam już na zawsze. Dlatego tak bardzo należy dbać o to, żeby dziecko nie ulegało przemocy szkolnej. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zmian w osobowości, które później będą praktycznie nie do wyeliminowania. Konieczne jest więc częste rozmawianie z dzieckiem, ponieważ wtedy możliwe jest zauważenie wszystkich zmian, które poczyniły się w ich zachowaniu. W przypadku, gdy faktycznie zauważymy jakieś różnice to powinniśmy natychmiast podjąć jakąś interwencję. W przeciwnym razie może okazać się, że jest już zbyt późno i dziecko dostanie nieodwracalnej traumy. Pamiętać trzeba również, że nie tylko koledzy mają wpływ na kształtowanie się psychiki. Rodzice bardzo często sprawiają, że dziecko popada w depresje. Zazwyczaj jest to nieumyślnie, ale stawiane są przed nim bardzo wysokie oczekiwania, które są nie są możliwe do spełnienia. Dziecko żyje pod bardzo wielką presją i często się załamuje.

Dziecko powinno być beztroskie /sxc.hu

Dziecko powinno być beztroskie /sxc.hu

Wizyta u psychologa

Obciążenia psychiczne są bardzo trudne do wykrycia. Dlatego jeżeli zauważymy nawet najmniejsze niepokojące objawy to powinniśmy się udać do specjalisty. Na początku może to być szkolny psycholog, który być może będzie mógł dotrzeć do istoty problemu. Jeżeli nie, to warto jest się udać do szpitala, gdzie zastać będziemy mogli bardziej doświadczonego lekarza. Psycholog Kraków jest osobą, która doskonale zna się na psychice ludzkiej i potrafi podjąć odpowiednie kroki, które spowodują, że dziecko nie będzie miało urazu. Jest to ważne, ponieważ w przyszłości może się to objawiać nieśmiałością, nieumiejętnością życia w społeczeństwie lub nawet depresją.

Tagged with:     , , ,

Informacje o użytkowniku


Swoich sił w blogowaniu próbuje od kilku lat. Z wykształcenia jestem inżynierem. Fascynują mnie dzikie zwierzęta oraz komputery.

Warto zobaczyć również następujące wpisy

4 komentarze

 1. Maddad

  Przemoc w szkole to niestety chleb powszedni… gdzie są nauczyciele się pytam?

 2. Honey

  Ze stresem w szkole musi sobie radzic niestety każdy :/ Dzisiejsza młodzież ma trudniej, bo znęcanie się występuje teraz powszechnie.

 3. Imię lub nick *

  Nie tylko rówieśnicy lub dzieci ze starszych klas są powodem stresu. Także wiekowi nauczycieli tkwiący jeszcze w starym systemie potrafią męczyć psychicznie.

 4. Henryk

  Nie tylko rówieśnicy lub dzieci ze starszych klas są powodem stresu. Także wiekowi nauczycieli tkwiący jeszcze w starym systemie potrafią męczyć psychicznie.

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


9 + 1 =