W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak wychować sportowca?

kort tenisowy

W dzisiejszych czasach, w dobie komputera, poziom aktywności dzieci gwałtownie spada. Dla naszych pociech dużo atrakcyjniejsze są gry komputerowe czy PSP ,niż realna gra w piłkę nożną lub inne zabawy ruchowe.

Na szczęście dla wielu rodziców taki model spędzania wolnego czasu jest niedopuszczalny i w trosce o zdrowie swoich dzieci, angażują je w uprawianie sportu. Przy wyborze dyscypliny, rodzice powinni kierować się przede wszystkim naturalnymi predyspozycjami swoich pociech oraz mieć na uwadze ich zdanie na ten temat. Popularność wielu dyscyplin wynika z sukcesów uprawiających je sportowców i wiele dzieci, będąc ich świadkami, chce iść w ich ślady. Tylko na jaki rodzaj sportu się zdecydować?

Tenis dostarcza dużo adrenaliny i satysfakcji /sxc.hu

Tenis dostarcza dużo adrenaliny i satysfakcji /sxc.hu

Jednym z najczęściej wybieranych dyscyplin jest tenis. Jest uznawany za sport mało kontuzjogenny, lecz rozwijający wszystkie partie mięśni. Dostarcza dużo adrenaliny, uczy zdrowej rywalizacji oraz daje dużo satysfakcji. Chcąc, by dziecko trenowało wyczynowo i odnosiło sukcesy w zawodach, specjaliści zalecają zapisanie je na zajęcia już w wielu 5-7 lat. Trening osobisty Warszawa Mokotów pomoże. Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem są predyspozycje do uprawiania tenisa oraz zaangażowanie i chęci dziecka. Pamiętajmy jednak o kosztach. Mimo, że tenis nie jest już sportem tylko dla bogaczy, wyposażenie do gry nadal jest dosyć drogie. Rakiety tenisowe oraz wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak piłki, opaski, ubranie, buty, w zależności od stopnia zaawansowania, mogą w sumie wynieść 500 złotych i więcej. Nie należy również zapominać o wyjazdach doszkalających i obozach treningowych, które do tanich nie należą.

Koleją dyscypliną, na którą decyduje się wiele rodziców i dzieci jest piłka nożna. Kształtuje zmysł równowagi, wspomaga rozwój koordynacji ruchowej oraz zapewnia odpowiedni poziom aktywności. Polecana jest szczególnie dzieciom z niespożytą energią, którym trudno usiedzieć w miejscu. Pierwsze treningi piłki nożnej można rozpocząć już w wieku przedszkolnym, pamiętajmy jednak, że będzie to raczej zabawa, niż ciężka praca. W tak młodym wieku organizm nie jest jeszcze przygotowany na większe obciążenia. Najlepszym momentem, w którym określa się predyspozycje dziecka do piłki nożnej, jest wiek 11 lat. Organizm młodego człowieka jest wystarczająco silny, by uczyć się właściwych ruchów i konkretnych zachowań. Koszty związane z tą dyscypliną nie są tak spektakularne jak w tenisie, jednak na start trzeba przygotować ok 300 złotych na buty, piłkę, strój. Średni koszt zajęć to miesięcznie ok 150-200 zł.

Pływanie kształtuje właściwą postawę ciała /sxc.hu

Pływanie kształtuje właściwą postawę ciała /sxc.hu

A co jeśli nasza pociecha nie przepada za bieganiem po korcie, a tym bardziej za piłką? Być może optymalnym rozwiązaniem będzie basen. Pływanie wspomaga rozwój mięśni, kształtuje właściwą postawę ciała oraz nie obciąża stawów. Naukę w wodzie można rozpoczynać z dziećmi w każdym wieku, nawet z niemowlętami. Oczywiście, by dziecko odnosiło sukcesy na profesjonalnych zawodach, musi rozpocząć treningi odpowiednio wcześnie. Koszty zajęć z wykwalifikowanym instruktorem wynoszą ok 100-150 złotych miesięcznie. Do tego należy uwzględnić koszt stroju kąpielowego, czepka oraz okularów do pływania. W zależności od klasy sprzętu, jest to koszt od 80 złotych wzwyż.

Niezależnie od wybranej dyscypliny, najważniejsze jest zaangażowanie dziecka w uprawianie sportu, który nie tylko uczy odpowiedzialności i konsekwencji, ale również daje radość i satysfakcję. Dlatego drogi rodzicu, nie zastanawiaj się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, bo odpowiedź jest oczywista.

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


4 + 2 =