Dywany: teraz i dawniej

Dywany towarzysza ludziom od wielu tysiącleci, już w starożytności dywany stanowiły ważny luksus, ręcznie robione, były drogim rarytasem dla zamożnych właścicieli ziemskich, polityków, czy władców, z czasem jednak z racji upowszechnienia ich produkcji stały się znacznie łatwiej dostępne i tym samym znacznie tańsze przez co dywany zaczęły znajdować się w wielu domach na całym świecie. Oczywiście sprawiło to że nie budziły one już takiego zachwytu, przez co wiele osób znacznie mniej zwracało na nie uwagę.

Tradycyjna produkcja dywanu to w całości ręczna robota. Przypuszczalnie pierwsze dywany powstawały w okolicy Azji Środkowej, dokładniej na jej równinach, gdzie koczowali koczownicy. To oni by chronić się przed chłodem rozpoczęli wytwarzanie znacznie przyjemniejszego w dotyku jak i znacznie łatwiejszego w obróbce oraz transporcie i w codziennym wykorzystywaniu produktu, który miał pozwolić im na ukrycie się przed zimnem, jak również umożliwić im tutaj udekorowanie namiotów , w których koczowali. Z czasem produkcja ta rozprzestrzeniła się tez na inne, odleglejsze kraje. Szczególnie ważne w starożytności były dywany Perskie, jednak nie oznacza to, ze w innych zakątkach świata nie powstawały równie popularne dywany, które następnie były sprzedawane na różne zakątki świata.

dywany

Tureckie dywany są bardzo popularne obecnie. (sxc.hu)

Obecnie wiele z dywanów, które powstaje na świecie i jest wykonywana ręcznie powstaje niezmiennie w ten sam sposób od wieków. Ludzie często nie zmieniają techniki wykonywania tych materiałów. Obecnie jednak rozwój technologi spowodował, że produkcja dywanów nie jest tylko ręczna, ale i automatyczna, przez co ceny tych produktów znacznie spadły a dostępność dywanów jest znacznie większa. Dzięki temu ludzie mogą w dowolny sposób cieszyć się możliwości jaką daje im taka dostępność dywanów, a tym samym i ich niska cena. Przez to dywany Łódź nie stanowią już tak niezwykłego produktu, ponieważ są one ogólnodostępne, co nie zmieni tego, że te ręcznie robione to prawdziwy rarytas, na który nie może pozwolić sobie każdy. Dlatego też wielokrotnie można zauważyć, ze w wielu przypadkach ludzie decydują się wciąż na zakup tych klasycznych dywanów, które potrafią wzbudzić nie mały zachwyt, szczególnie z racji precyzji jego wykonania. Już w starożytności dywany, jakie wykonywano ręcznie odznaczały się niezwykłą precyzja i wysoką klasą. Ich niezwykły i nietypowy wygląd,a także prezentowanie ciekawych wzorów do dziś wzbudza zachwyt wielu osób, szczególnie gdy osoby te przypomną sobie o tym jakimi narzędziami dysponowali starożytni.

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


6 − = 2