Zabawki a rozwój dziecka

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia jest niezmiernie ważny. To wtedy kształtuje się wiele nawyków, które później obecne będą w dorosłym życiu. Dlatego powinniśmy robić wszystko, aby umożliwić im niczym nieskrępowany rozwój. Prawda jest taka, że wszystkie bodźce, które pojawiają się w jego środowisku są potrzebne. W ten sposób uczy się, zaczyna rozróżniać pewne sytuacje, słowa, zdania. Później zaczyna chodzić i samodzielnie mówić. W ciągu tych pierwszych lat zachodzi naprawdę wiele zmian. Dobrym sposobem, który pozwala na rozwój inteligencji, orientacji przestrzennej i logicznego myślenia są zabawy z klockami. Rozwijają one wszystkie z powyższych cech i przy okazji zapewniają dużą frajdę. Dla rodziców nie jest to duże obciążenie, ponieważ nie kosztują majątek, a są trwałe i wystarczają na lata.

Rozwój dziecka

Wiele osób uważa, że zbyt duża ilość zabawek może doprowadzić do tego, że dziecko będzie rozpieszczone w przyszłości. Że powinniśmy ograniczać dostęp do nich i wprowadzać pewien rygor użytkowania. Ma to rzekomo sprawić, że będą bardziej odpowiedzialne, nauczą się postępować w przypadku odmowy oraz nie uzależnią się od dostawanych często zabawek. Prawda jest taka, że w tym wieku dziecko w ogóle nie patrzy takimi kategoriami. Nie rozumie jeszcze prawa własności i nie jest świadoma tego ile zabawek miała do tej pory. Powinniśmy się raczej skupić na tym, żeby zapewnić dziecku takie, które będą dostosowane do jego wieku oraz nie będą w żaden sposób powodowały niebezpiecznych sytuacji. Dla dziecka idealnie nadają się klocki playmobil. Musimy patrzeć na oznaczenia wiekowe i dostosować je tak, aby nie stała się krzywda podczas użytkowania.

Dziecko bawiące się klockami (sxc.hu)

Dziecko bawiące się klockami (sxc.hu)

Rozrywka i nauka

W jaki sposób klocki mogą wpływać na rozwój dziecka? Przede wszystkim ułożenie jakiejś konstrukcji wymaga pewnych umiejętności manualnych. W ten sposób można nauczyć się precyzji. Dodatkowo trzeba wykazać się pewną orientacja przestrzenną, ponieważ tylko w ten sposób można zbudować coś, co będzie miało logiczną strukturę i będzie oddawało kształt, na którym dziecko się wzorowało. Wszystkie te czynności zmuszają dziecko do myślenia, co siłą rzeczy powoduje przyrost inteligencji. W przypadku, gdybyśmy ograniczali dziecko pod kątem zabawek, mogłoby dojść do sytuacji, że miałoby zbyt mało bodźców. Mogłoby mieć problemy przy spotkaniu się z rówieśnikami, ponieważ nie byłoby tak dojrzałe. Szybko przystosowałyby się do środowiska, ale lepiej jest zadbać o zrównoważony rozwój.

Tagged with:     , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

1 komentarz

  1. kryniczan

    Moje pokolenie miało bardzo mało zabawek i żadnych problemów rozwojowych nie mam 🙂

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


× 6 = 6