Ogrody w miastach są coraz bardziej popularne

Rabatki miejskie

Przez ostatnie dwudziestopięciolecie w naszym kraju zaszło wiele zmian – politycznych, kulturowych i obyczajowych. Najważniejsze jest jednak, że zmienia się mentalność i świadomość Polaków, którzy bez kompleksów czują się Europejczykami. Dzięki temu na korzyść zmienia się także nasze otoczenie. Ludzie przykładają większą wagę do tego, w jakiej okolicy mieszkają, ale także dbają o estetyczny wygląd swoich działek. Zamiast stawiać na prowizoryczne rozwiązania, coraz częściej korzystamy z profesjonalnych rozwiązań i pomocy fachowców.

Z każdym rokiem powstają nowe osiedla, które w niczym nie odbiegają od zachodnioeuropejskich standardów. Architekci pamiętają bowiem nie tylko o użytkowej stronie takich miejsc, ale projektują tereny zielone, place zabaw czy ścieżki rowerowe. W takim otoczeniu można zaplanować rodzinny wypoczynek i przy odrobinie fantazji nikt nie będzie się nudził. W miejskich parkach bardzo często odbywają się zabawy animacyjne dla najmłodszych – plenery malarskie, zawody sportowe czy warsztaty kuglarskie.

Oczywiście istnieją także dzielnice i osiedla, których układ nie pozwala na wprowadzenie tych korzystnych zmian. Mieszkając tam nie jesteśmy wcale skazani na betonowe widoki z okien. Wystarczy kilka kwiatowych akcentów nawet na najmniejszym balkonie, by ożywić szarą płytę. Jeśli dysponujemy większym metrażem, czy wręcz tarasem, możemy nawet zaprojektować swój własny ogród. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pracowników odpowiedniego biura. Projektowanie ogrodów Warszawa stało się bardzo popularnym zajęciem. Doświadczeni projektanci doradzą nam, w jaki sposób zagospodarować nasze tarasy lub stworzyć, coraz częściej pojawiające się, zielone dachy. W zależności od upodobań klientów pojawiają się na nich rośliny trawiaste, różnokolorowe kwiaty, a nawet niewielkie krzewy lub drzewka. Niestety jest to inwestycja dość kosztowna i wymagająca stałych nakładów finansowych na utrzymanie.

Wiewiórka na gałęzi

Zwierzęta żyją też w miejskich ogrodach /sxc.hu

Z usług projektantów mogą skorzystać również mieszkańcy miast, którzy posiadają własne posesje i miejsce na aranżację ogrodu. Osobom, które chcą mieć element zieleni wokół siebie, ale nie chcą zatrudniać nikogo do stałej pielęgnacji a sami tego nie lubią, proponuje się na przykład ogrody skalne. Wykorzystuje się w nich najczęściej rośliny zimozielone i wieloletnie, które wystarczy nawozić i nawadniać według wskazówek projektantów. Jednak praca w ogrodzie dla wielu jest sposobem na odpoczynek, dlatego można pokusić się również o stworzenie bardziej zróżnicowanych rozwiązań. Krzewy, które można przycinać w fantazyjne kształty, kompozycje kwiatowe, dzięki którym kolorowe kwiaty mogą nas cieszyć niemal cały rok.

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


− 6 = 3