Przyrządy pomiarowe w przemyśle i na co dzień

W przemyśle bardzo często zachodzi konieczność korzystania z przyrządów pomiarowych. Wiele procesów jest sterowanych automatycznie, co zwiększa mocne przerobowe danego zakładu produkcyjnego. Przekłada się to w linii prostej na jego zyski, co ma szczególnie istotną kwestię. Co jeżeli systemy sterowania ulegają awarii? Wtedy może okazać się, że narzędzia służąc e do wykonywania pomiarów i nadzorowania produkcji zostały rozkalibrowane. Efektem tego będzie pokazywanie wartości niezgodnych ze stanem faktycznym. Następstwem tego będzie niewłaściwe zarządzanie całym procesem produkcyjnym i sytuacjami typu niewłaściwego napełnienia pojemników, wydawania niewymiarowych komponentów itd. W najgorszym przypadku może też dojść do zagrożenia życia. Dzieje się tak przy sterowanych automatycznie pompach ciśnieniowych i innych uradzeniach pod wysokim ciśnieniem. Musimy więc za każdym razem dbać, aby wszystko działało poprawnie i dawało rzetelne wskazania.

Przyrządy pomiarowe

W przypadku, gdy chodzi o przyrządy pomiarowe to powinniśmy wiedzieć, że z czasem zaczynają one wskazywać wartości nieprawidłowe. Wynika to z naturalnego zużycia się elementów konstrukcyjnych. Musimy więc w możliwe jak najlepszy sposób zajmować się wszystkimi rzeczami, ponieważ w innym przypadku może okazać się, że będzie dochodziło do wypadków przy pracy. Co kilka lat powinniśmy wykonywać sprawdzenie takich elementów. W ten sposób będziemy wiedzieli czy działają one poprawnie czy może pokazują przekłamane wartości. Jeżeli tak by się stało to nie musimy kupować nowej części, ale możemy oddać je do wzorcownia. W ten sposób zostaną im nadane odpowiednie właściwości, które ponownie pozwolą na otrzymywanie wiarygodnych wyników.

Przyrządy pomiarowe (sxc.hu)

Przyrządy pomiarowe (sxc.hu)

Wzorcowanie i legalizacja

Podobnie jest w przypadku oddawaniu nowego elementu do użytku. Musi on posiadać legalizację. Jest to pewnego rodzaju certyfikat, który potwierdza, że dane urządzenie zostało sprawdzone i może dawać wskazania, które są wiarygodne. Jest to ważne zagadnienie z życia codziennego. Jeżeli przytrafi się nam sytuacja, że w miejscu pracy będziemy mieli inspekcję to mogą oni stwierdzać nieprawidłowości tylko w przypadku, gdy wykonują pomiary takim przyrządem z legalizacją. Każdy inny nie jest godzien zaufania i nie może być stosowany w takich sytuacjach. Dotyczy to również tak prostych przyrządów jak linijka czy suwmiarka.

Tagged with:     ,

Informacje o użytkowniku


Swoich sił w blogowaniu próbuje od kilku lat. Z wykształcenia jestem inżynierem. Fascynują mnie dzikie zwierzęta oraz komputery.

Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


1 + = 3