Imprezy integracyjne w pracy

Jedną z największych wartości każdej firmy są jej pracownicy. Jest to rzecz naprawdę istotna i powinniśmy mieć tego pełną świadomość. To właśnie ich podejście do pracy oraz umiejętności są w stanie zapewnić nam możliwości do rozwoju. Jeżeli zatrudnione zostaną osoby, które nie potrafią współpracować z pozostałymi osobami to zacznie dochodzić do wielu problemów, nad którymi zwyczajnie nie będziemy w stanie zapanować. Wiele takich sytuacji jest bez świadomości powodowanych przez pracodawcę. Na przykład poprzez wprowadzenie premii dla najlepszego pracownika. Mogłoby się wydawać, że jest to działanie, które pozwoli nam na zwiększenie mobilizacji w pracy i sprawi, że wszystko będzie wykonywane o wiele lepiej niż dotychczas. Praktyka pokazuje jednak, że każdy z pracowników będzie chciał dostać dodatkowe pieniądze za wszelką cenę. Nie ma się tutaj jednak co dziwić – jest wiele takich sytuacji życiowych, w których pieniądze odgrywają wielkie znaczenie i każdy potrzebuje mieć ich jak najwięcej. Taka sytuacja doprowadzi do tego, że zamiast pracować zespołowo każdy będzie skupiony jedynie na swojej części pracy. Jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy lub wsparcia to dojdzie nawet do tego, ze nie zostanie ona udzielona lub taka osoba zostanie celowo wprowadzona w błąd. Takie postępowanie jest nierozsądne i powoduje same straty dla firmy.

Pracownicy

Jeżeli więc chcemy, żeby osoby pracujące w naszej firmy się lubiły i miały szansę na pracę zespołową to powinniśmy wstrzymać się z przyznawaniem premii na takich zasadach. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu założenie jakiegoś progu sprzedaży, po osiągnięciu którego pracownicy będą otrzymywali premię – niezależnie od tego ile dana osoba miała do powiedzenia i ile udało się zrobić. To sprawi, że nasz zespół będzie starał się wyrobić ze wszystkim w naprawdę krótkim czasie. Ważna będzie też jakość pracy, bo premia przyznawana będzie jeżeli klienci będą zadowoleni z wykonanego zlecenia. Dobrze jest też sprawić,żeby pracownicy mieli możliwość poznawania się poza miejscem zatrudnienia. Dlatego nie powinniśmy dawać im pracy do domu, bo w ten sposób zmarnują wiele godzin na wykonywaniu takich rzeczy, które dotyczą zatrudnienia. Zamiast tego o wiele lepiej jest przygotować imprezy integracyjne Łódź dla naszych pracowników.

Jazda off-road (sxc.hu)

Jazda off-road (sxc.hu)

Integracja i praca

Mogą przybierać one najróżniejsze formy. Poczyna jąć od zwykłego obiady, który będzie można zjeść w restauracji. Dzięki temu każdy będzie w stanie powiedzieć coś o sobie i damy radę zapoznać się z wieloma osobami. Jeżeli jednak naprawdę chcemy budować silne relacje to dobrym rozwiązaniem będzie jednak wysłanie takich osób na kilkudniową wycieczkę. Powinniśmy też zapewnić jakieś wrażenia i dlatego dobrze jest postawić takie osoby przed duży m wyzwaniem. Jeżeli każemy naszym pracownikom wykonywać np. skoki ze spadochronem to będzie to pozwalało na pokazanie swojego prawdziwego oblicza. Takie sytuacje są ważne, bo pozwalają na zapoznanie luzie w takiej sytuacji, gdy są naprawdę przerażeni i z drugiej strony podekscytowani wyzwaniem, które zostało przed nimi postawione.

Tagged with:     , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


− 5 = 1