Czym różni się księgowość od rachunkowości.

 Często jest tak, że mylimy pojęcia, które teoretycznie są ze sobą zbieżne. Pomimo tego, że wiemy ogólnie czym  zajmują się dane funkcje, to sekret tkwi w szczegółach i dopiero, gdy musimy coś załatwić w konkretnej spawie dowiadujemy się, że tak na prawdę nasze myślę nie było mylne.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest księgowość oraz rachunkowość. Np. zamiast wpisać rachunkowość w wyszukiwarkę ktoś wpisuje usługi księgowe online. Jest to błąd i nic dziwnego, że na stronie firmy nie może on znaleźć konkretnych usług.

Wyjaśniając pewne różnice księgowość jest w podmiotach gospodarczych, jest to ewidencjonowanie stanu posiadanych składników majątkowych oraz źródeł finansowych. Księgowość polega również na rejestrowaniu pieniężne, ilościowe oraz udokumentowanie zdarzeń gospodarczych, które powodują zmiany majątkowe oraz źródła ich pochodzenia.  Jest to mniejsza część niż rachunkowość, ponieważ zawarta jest ona w tej drugiej.

 Rachunkowość natomiast jest czymś więcej od księgowości. Jest to pojęcie znacznie szersze od poprzedniego. Składa się na nią zarówno księgowa, kalkulacja oraz sprawozdawca. Ponadto rachunkowość obejmuje różne perspektywy:

  1. Perspektywa finansowa; dostarcza informacji finansowej dla zewnętrznych interesariuszy, głównie inwestorów oraz kredytodawców.
  2. Perspektywa zarządcza; dostarcza ona informacji finansowych dla zarządzających firmą oraz pracowników wewnątrz organizacji.
  3. Perspektywa podatkowa; jest ona regulowana w Polsce przez ustawę o rachunkowości, dostarcza ona informacje dla organów skarbowych.
black (sxc.hu)

(sxc.hu)

Tagged with:     ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

1 komentarz

  1. Patryk

    Ciekawe, nigdy nie widziałem jaka jest różnica!

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


× 6 = 24