Dlaczego kocham Rosję?

Zawsze fascynowała mnie kultura Wschodu. Mam tutaj na myśli nie tylko tytułową Rosję, ale także Bałkany. Przez tę fascynację zaczęłam uczyć się języka rosyjskiego, następnie rozpoczęłam swoją przygodę z językiem serbskim.

Co takiego niezwykłego jest we Wschodzie?

Podróżując do Rosji, na Białoruś, Ukrainę czy też po krajach bałkańskich od razu rzuca się w oczy charakterystyczna energia mieszkańców. Ludzie są nad wyraz gościnni, uprzejmi, i najchętniej ugościli by cię wszystkim, co tylko mają w zanadrzu. Tradycyjna posiadówa we wschodnim stylu to stół uginający się od jedzenie, dużo alkoholu i rozmowy do rana. Warto jednak pamiętać, aby unikać rozmów na tematu polityczne i religijne, oszczędzi nam to niepotrzebnych nieprzyjemności i kłótni. Dla tych, którzy liczą kalorię mam niestety złą wiadomość – kuchnia Wschodu jest raczej ciężka, ludzie tam nie liczą skrupulatnie każdego grama tłuszczu, tylko po prostu rozkoszują się pysznymi i domowymi potrawami. Według mnie najpyszniejsze są rosyjskie pielmieni, serbsko-chorwacka pljeskavica, czy ciorba – bałkańska zupa na bazie fasoli.

Ludzie w Rosji są bardzo rodzinni i przywiązani do tradycji, zawsze gotowi są pomóc swoim najbliższym, jeśli dzieje się im krzywda.

Mają swoje dziwne przyzwyczajenia, które sprawiają, że są tak wyjątkowi. Jednym z nich jest jedzenie lodów zimą. Nie zdziwcie się, jeżeli, chodząc po ulicach zimowego Petersburga lub Moskwy, będziecie mijać panie w grubych futrach, zajadające ze smakiem lody. Rosjanie właśnie zimę uważają za najlepszą porę na jedzenie tego przysmaku. Zaskoczyć was jeszcze mogą bary sushi, które są praktycznie na każdym kroku. To jest właśnie taki rosyjski fast food. Rosjanie zamiast iść na cheeseburgera w McDonald’s, wybierają nigiri albo albo hosomaki.

kuchnia wschodu

kuchnia wschodu

Tagged with:     , , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


3 + = 5