Wywoływanie zdjęć z filmu fotograficznego

Obecne aparaty fotograficzne są w całości cyfrowe. Oznacza to, że dane na temat zdjęcia przechowywane są w pamięci masowej takiego urządzenia. Dawniej jednak tak nie było – do tego celu służył film. Był on wykonany ze światłoczułych materiałów, które pod wpływem światła naświetlał się w odpowiednich miejscach. Chcąc cieszyć się ze zdjęcia w formie fizycznej konieczne było przeprowadzenie szeregu czynności, które zajmowały nawet kilka godzin. Obecnie ludzie nie mają takich problemów – wystarczy podłączyć aparat pod drukarkę i wydrukować zdjęcie w ciągu 30 sekund.

Wywoływanie filmu fotograficznego

Film trzeba było wywołać. Do tego celu używało się odczynników chemicznych. W pierwszej kolejności stosowany był wywoływacz. To właśnie w nim moczyło się film, dzięki czemu na kliszy zaczynał pojawiać się obraz w negatywnie. Następnie konieczne było utrwalenie tego obrazu kolejnym odczynnikiem chemicznym. Wszystko to należało dokonać w całkowitej ciemności – nawet mała ilość światłą mogła spowodować, że dojdzie do prześwietlenia kliszy i straty informacji zawartej na zdjęciu.

Aparat fotograficzny (pixabay.com)

Niedoskonałości zdjęć

Stąd biorą się świetlne smugi na niektórych starych fotografiach. Następnie taki wywołany i utrwalony film nakładało się na powiększać, który rzutował zdjęcie na papier fotograficzny. To właśnie wtedy zdjęcie było przenoszone na papier. Jak widać cały proces był zdecydowanie bardziej skomplikowany niż ma to miejsce dzisiaj. Każde zdjęcie miało więc o wiele większą wartość, bo nie było efektem działania kilku przypadkowych naciśnięć, ale o wiele bardziej przemyślanym tworem.

Tagged with:     ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


+ 8 = 12