Żywność modyfikowana genetycznie GMO

Bardzo gorącym tematem jest GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie. Mamy do czynienia z klasycznym sporem. Jedna ze stron jest reprezentowana przez osoby, które pochwalają stosowanie takich metod i całej inżynierii genetycznej. Druga jest całkowicie przeciwna i jest gotowa zrobić wszystko, aby zakazać prawnie tworzenie takich rodzajów pożywienia. Która z tych stron ma rację? Okazuje się, że o wiele lepsze argumenty ma ta pierwsza, ponieważ żywność GMO znajduje szerokie zastosowanie i robi to z powodzeniem.

Żywność GMO

Największym argumentem przeciwko stosowania takiej zmodyfikowanej żywności jest to, że mogą one powodować nieznane nam jeszcze choroby. Okazuje się jednak, że nie ma ku temu żadnych podstaw. Nie może dochodzić do mutowania się ludzkiego genomu tylko dlatego, że coś zjemy. Nie musimy się więc bać, że coś złego zacznie się dziać z ludzkością przez GMO. Szczególnie, że jest ono stosowane od naprawdę wielu lat. Dlatego też mamy możliwość jedzenia owoców bez pestek lub o innym kolorze niż naturalne.

Warzywa (pixabay.com)

Korzyści

Żywność GMO jest odpowiednia na wiele problemów współczesnego świata. Dzięki niej jesteśmy w stanie wyhodować roślinność, która będzie w stanie radziła sobie w naprawdę niezwykle ciężkich warunkach. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć pożywienie każdemu. Nawet osobom, które do tej pory głodowały ze względu na małą liczę dostępnego jedzenia. Dzięki takim modyfikacjom możliwe jest dodanie witamin do pożywienia dzięki czemu możliwe jest uzupełnienie diety ludzi, którzy nie mogą pozwolić sobie na zbyt zróżnicowane jedzenie.

Tagged with:     , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


− 4 = 4