Jak najprościej sprawdzić stan izolacji termicznej domu prywatnego?

Całkiem sporą wagę przykłada się w dzisiejszych czasach do ocieplania domów. Dobre ocieplenie zapewnia znacznie lepszą termoizolację wszystkich ścian, przez co dom w zdecydowanie wolniejszym tempie wymienia z zewnętrznym środowiskiem ciepło. Warto jest więc się domyślić, że w przypadku bardzo dokładnie ocieplonego domu, jest w nim po prostu cieplej przez znacznie dłuższy czas. Bardzo ważne jest również to, że skuteczniej ocieplony dom, bez większego problemu może zagwarantować naprawdę spore oszczędności i jest po prostu domem ekologicznym. Dlatego też tak dużą uwagę przykłada się dzisiaj do tego w przypadku budownictwa pasywnego. Ale co może zrobić osoba, która jest właścicielem domu wybudowanego w klasycznej formie? Czy można jakoś zwiększyć skuteczność izolacji i obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem? Oczywiście że da się coś zrobić i to całkiem sporo. Najważniejsze może okazać się dokładne sprawdzenie wszystkich ścian, czy aby na pewno pozbawione są one mostków termicznych, przez które to uciekać może całkiem sporo ciepła.

Warto jest naprawdę przyłożyć się do ocieplenia domu (pixabay.com)

Profesjonalne badanie kamerami termowizyjnymi

Kamery termowizyjne mogą zostać wykorzystanie do przygotowania naprawdę dokładnej mapy cieplnej każdego budynku. Takie badanie idealnie nadaje się więc do zbadania szczelności poszczególnych ścian domu prywatnego, czy nawet bloku. Najważniejsze jest jednak to, by kamery termowizyjne miały możliwość pracowania w niemal idealnych warunkach. By badanie było naprawdę skuteczne, na zewnątrz panować muszą ściśle określone warunki. Na pewno dobrze, gdy takie badanie przeprowadzane jest w porze zimowej, gdy temperatura pomiędzy wnętrzem domu, a środowiskiem go otaczającym, jest wystarczająco duża. Dzięki temu dokładnie widać wszystkie miejsca, przez które wydostaje się z domu ciepło. Dobrze też, gdy badanie przeprowadzane jest w bezwietrzny dzień oraz taki, któremu nie towarzyszą jakiekolwiek opady atmosferyczne, bez względu, czy jest to deszcz, czy po prostu śnieg. Jeżeli trzymać się będziemy tych zasad, to efekt będzie zaskakująco dobry i precyzyjny.

Co da nam takie badanie?

Jeżeli będziemy już mieli dokładną oraz bardzo szczegółową mapę cieplną domu, będziemy mogli dokonać wielu zmian. Zazwyczaj powodem uciekania z domu ciepła są mostki termiczne. Sposobem ich wyeliminowania może okazać się ocieplanie natryskowe, które pozwalana pokrycie całej powierzchni budynku jednolitą warstwą. Eliminuje to możliwość pojawienia się takich mostków. W domach często ciepło ucieka przez dach. Dach też warto jest więc umiejętnie ocieplić. Ciepło wydostaje się również z domu przez nieszczelne okna oraz drzwi. Warto jest nawet wszelkie prace zacząć właśnie od nich. Wymiana wszystkich okien oraz drzwi frontowych jest inwestycją na lata, a do tego inwestycją dającą naprawdę bardzo dobre efekty, a przecież na to właśnie liczymy. Na dzień dzisiejszy warto zadbać o to, by dom utrzymywał ciepło przez długi czas. Nie ma nic istotniejszego, jeśli liczy ktoś na zaoszczędzenie nieco większych pieniędzy.

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

1 komentarz

  1. Mirek

    Chyba zastanowię się nad zrobieniem takiego badania kamerami termowizyjnymi własnego domu. Mój dom to stara konstrukcja i ciepło może uciekać w wielu miejscach.

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


− 1 = 4