Jak wybrać dobry kołowrotek wędkarski?

sklep wędkarski

Zadaniem kołowrotka jest przechowywanie żyłki lub linki nawiniętej na szpulę. Pozwala on operować zestawem w trakcie wyrzutów i jest pomocny przy holowaniu ryby. Jest zatem niezbędnym akcesorium w zestawie wędkarza. Ze względu na jego istotną rolę, niezwykle ważne jest dobranie go odpowiednio do potrzeb.

Mały czy duży?

Kołowrotek powinien odpowiadać naszej metodzie wędkarskiej oraz być właściwie dopasowany do wędziska. Jednym z ważniejszych wyznaczników przy wyborze kołowrotka jest jego wielkość. I tak do „odległościówki” najlepiej dobrać kołowrotek niewielkich rozmiarów (1000-1500). Z kolei jeśli stosujemy metodę feeder, najlepszy będzie kołowrotek o nieco większej numeracji (2000-3000).

Wolny bieg i hamulec walki

Przy łowieniu dużych okazów warto zakupić kołowrotek z tylnym hamulcem, natomiast dla łowienia mniejszych ryb wystarczy przedni hamulec. Funkcją kołowrotka, która może się przydać zarówno w metodzie spławikowej, jak i gruntowej, jest tak zwany wolny bieg. Sprawdza się szczególnie w trakcie łowienia karpi lub amurów i skupia się na rozłączeniu mechanizmu ze szpulą. Dodatkowym udogodnieniem jest „hamulec walki”, który również pomaga zmniejszyć opór podczas brania.

Profesjonalna pomoc

Jeśli wciąż wybór kołowrotka budzi nasze wątpliwości, warto zgłosić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Niemal każdy sklep wędkarski oferuje profesjonalną pomoc przy zakupie sprzętu. Wówczas możemy być pewni, że wybrany przez nas kołowrotek wędkarski w pełni wpisze się w nasze oczekiwania.

Wpis przygotowany we współpracy z https://tamaj.pl.

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


8 × = 48