Najczęstsze usterki w rowerach

Jak wiadomo usterki nie pojawiają się tylko w samochodach osobowych. Dotyczą motocykli, a także rowerów. Problem z rowerem raczej nie będzie uważany nigdy za poważny, bo przecież rower to tak naprawdę łatwa konstrukcja. Takie sprawia wrażenie, ale każdy kto rozbierał rower wie, że wcale tak nie jest. Rower tylko wygląda na łatwą konstrukcję, a jak przyjdzie nam rozebrać kasetę zębatkową to nagle pojawi się problem. W każdym razie usterki w rowerze się zdarzają całkiem często, a są spowodowane przez naszą niedbałość. Niektóre da się naprawić samodzielnie, a niektóre wymagają kosztownego serwisu. W każdym razie warto tego unikać i dbać o własny rower.

Przebita opona

Trudno jest znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie przebiła opony. Nie mówimy tu tylko o rowerach, bo przez całe życie przebijemy prawdopodobnie dziesiątki opon. Rowery są w większości bardzo wrażliwe na ten problem. Opony w rowerach nie są aż takie twarde jak w samochodach, przez co czasem wystarczy najechać na szkło i mamy po oponie. Szkło raczej nie jest zagrożeniem dla samochodów i motocykli, chociaż w przypadku motocykli trzeba na nie uważać. Natomiast dużo łatwiej w rowerze jest naprawić taką przebitą oponę. W tym celu wystarczy kupić specjalny zestaw naprawczy i zaaplikować go w miejscu przebicia. To spowoduje uszczelnienie opony i będzie można ją ponownie nabić powietrzem. Oczywiście takie rozwiązanie nie gwarantuje takiego bezpieczeństwa jak w pełni sprawna opona, ale jest czymś w rodzaju kołków wbijanych w opony samochodów.

układ hamulcowy także może ulec awarii (pixabay.com)

Uszkodzenia napędu

Napęd roweru składa się z kilku bardzo ważnych elementów. Są to przede wszystkim pedały, ale oprócz tego są zębatki, łańcuch oraz układ przerzutek. Wszystko to jest dość skomplikowane i niestety lubi się psuć. To dlatego, że są to elementy ruchome, a jak wiadomo takie elementy nie są niezniszczalne. Mimo wykonania z solidnego metalu, raz na jakiś czas dochodzi do usterki. Przyczynia się do tego głównie wilgoć i złe przechowywanie roweru. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie roweru do serwisu i naprawę przy użyciu takich części jak shimano alivio RowerTour.com. Aby uniknąć takich sytuacji należy rower trzymać w ciepłym, ale i bezpiecznym od warunków pogodowych miejscu. Będzie to niewątpliwie ocieplany garaż, ale warto także zakupić specjalny pokrowiec na rower.

Tagged with:     , , , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


5 − 5 =