Radosny zakątek, a nie czarna nora

Nasz dom to nasza wizytówka, oprócz drzwi do których puka nasz gość, na drugim miejscu jest nasz przedpokój, albo jak zwą inni korytarz. Niestety zazwyczaj go zaniedbujemy i kojarzy się nam z butami i wiszącymi kurtkami, a także często zabrudzoną ścianą. Dla rozwiązania problemu częstych zbrudzeń mamy dwa współczesne rozwiązania. Pierwsze to przemalowanie ścian farbą zmywalną. Drugie to nowatorska tapeta. Dawniej modna była boazeria drewniana, albo co gorsza z tworzyw sztucznych. Dziś do łask na nowo wracają designerskie tapety. Dzięki najnowszym technologiom druku na wysoko jakościowych odpornych materiałach, możemy sobie zafundować bardzo efektowne wejście do mieszkania. Dodatkowo, dzięki walorom kolorystycznym i wzorzystym, nadaje więcej życia i przestrzeni poprzez wykorzystanie zasad optycznych.

Ładny widok (pixabay.com)

Przykładem dla smutnego małego przedpokoju, dla jego efektywniejszej aranżacji, może być obraz perspektywiczny np. uliczki jakiegoś pięknego, urokliwego miasteczka np. włoskiej, portugalskiej albo gorącej Hiszpanii. Dla urealnienia przestrzennego, możemy wkomponować egzotyczną palmę.
Dla miłośników stylu londyńskiego, może to być urokliwa uliczka z charakterystyczną czerwoną budką telefoniczną. Przy takim rozwiązaniu możemy zaszaleć np. kupując do wyposażenia stojąca lampę, albo zegar w stylu miasta. A nawet, zamówić sobie u stolarza szafkę na odzież imitującą taką czerwoną kultową budkę z szybami, zamiast straszyć nieefektowną ciemną szafką. Dzięki takiemu śmiałemu zabiegowi, nasze garderoba wierzchnia będzie miała swoje oryginalne miejsce. Obrazy do przedpokoju mogą mieć przeróżne rozwiązania. Od gorącej Sahary przez najpiękniejsze panoramy gór jezior, czy podzwrotnikowych lasów.

Tapety przybierać mogą różny wygląd (pixabay.com)

Jeśli chodzi o zagospodarowanie obrazu w małym korytarzu, ważne jest jednak aby wybierać takie rozwiązania przestrzenne, które będą optycznie powiększały przestrzeń i ją rozjaśniały. Podstawowe zasady optyczne, mają tutaj ważną rolę . Jeśli korytarz jest wąski i długi warto wykorzystać zasadę rozszerzania przestrzeni np. przez zastosowanie techniki 3 D. Obrazy panoramiczne jak ocean, czy wspomniana Sahara biedą optycznie rozszerzać przestrzeń. Podobnie działają tak ; elementy przestrzenne geometryczne, zwierzęta, budynki. Istotne, aby wybór tapety był odpowiedni do rodzaju przestrzeni. Drugim ważnym czynnikiem w doborze obrazu jest styl, jaki chcemy budować w naszym mieszkaniu. Jeśli nie lubimy zimnych rozwiązań, warto korzystać z elementów czerpiących z natury. Wszystko jest w zasięgu naszej wyobrażani i gustu. Dobrze jest też skonsultować się z dekoratorem – gdy nie wiemy do końca , co chcemy zrobić, aby czasem nasza pomysłowość nie rozbiła się w procesie użytkowym o przysłowiową ścianę. Motywy z perspektywą, takie jak np. wąskie długie kolorowe uliczki, droga leśna itp. wydłużają optycznie przestrzeń. Spełniają swoje właściwości optyczne dla małych, krótkich przedpokoi czy korytarzy. Do koloru do wyboru.

Tagged with:     , , ,

Informacje o użytkowniku


Warto zobaczyć również następujące wpisy

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany *


− 7 = 1